Фарбування дисків в хром і дзеркальна поліровка

фарбування колісних дисків є хром, який відмінно виглядає і на мікролітражці, і на величезному джипі.

Отже, поговоримо докладніше про фарбування дисків в хром: чи варта гра свічок? ..

Для початку розглянемо плюси і мінуси хромованих дисків. Почнемо з плюсів:

  • красиво виглядають;
  • більш стійкі до агресивних середовищ;
  • не бояться високих температур при нагріванні гальмівних механізмів.

Мінуси:

  • висока ціна;
  • вимагають ретельного догляду;
  • складність усунення подряпин (тільки дорога гальваніка).

Ефектність хрому здатна переважити всі недоліки, тому рішення найчастіше приймається на користь дзеркального блиску. В цьому випадку є два шляхи – купити готові диски або пофарбувати наявні. З покупкою все зрозуміло – купили, наділи гуму, поставили. В іншому випадку доведеться звертатися безпосередньо до технології хромування.

Покриття наноситься двома способами – гальванічним і дифузійним. Гальванічний метод більш надійний і якісний, але в той же час складніше у виконанні і дорожче. Дифузійний метод хромування дисків схожий на порошкове фарбування, і покриття виходить тонше, ніж при гальваніки.

Гальванічне хромування

Варто відразу обмовитися, що найбільш якісно хром лягає на залізо. Магнієві, алюмінієві та інші легкосплавні диски вимагають більш складного багатошарового покриття. Перед покриттям шаром хрому, диск повинен пройти кілька етапів підготовки.

По-перше, це ретельне шліфування та полірування поверхні, адже дзеркальна поверхня хрому підкреслить кожен вада. По-друге, знежирення, щоб ніщо не заважало адгезії хрому і диска. По-третє, кріпильні отвори диска щільно закупорюються, щоб хромоване покриття не зменшило їх діаметр. І тільки після цих етапів починається фарбування дисків в хром за допомогою електролітичної реакції в гальванічної ванній.

На замітку

Суть такої реакції в тому, що частинки хрому переносяться на що знаходиться під напругою диск, утворюючи на його поверхні міцно пов’язаний шар. У підсумку виходить рівномірний хромоване покриття, яке підлягає подальшій поліровці.

Дифузне хромування проводиться за допомогою хромсодержащих порошку при високій температурі у вакуумній камері. Напилюваний порошок створює на поверхні шар хрому, пов’язаний зі структурою сплаву диска.

У продажу є аерозольні балончики з так званим «рідким хромом». Написи на балончику запевняють, що лакофарбове покриття створює ефект хромованою деталі, дзеркальний ковпачок балона ще більше переконує довірливого покупця, але так чи хороший рідкий хром, як про нього говорять виробники? Однозначно – ні. І на те є кілька причин.

По-перше, колір готової пофарбованої деталі, скоріше, можна назвати сріблястим, однак при цьому бажаної дзеркальної поверхні немає і в помині. По-друге, диски, фарбовані з балончика, блищать до першого миття. Навіть покриття прозорим лаком не допоможе зберегти блиск надовго. Півроку, максимум рік – і диски виглядають так, ніби їх фарбували сріблянкою, причому за допомогою пензлика.

Якісна фарбування дисків в хром неможлива: жодне покриття, крім самого металевого хрому, не дасть потрібного ефекту.

Каталітичне хромування

Цей вид обробки дисків відрізняється простотою виконання, однак вимагає спеціального обладнання. Каталітичний метод має на увазі почергове нанесення спеціальних речовин, які в підсумку утворюють ефектний дзеркальний шар на деталях будь-якої геометричної складності. При цьому весь процес є абсолютно безпечним, оскільки використовувані речовини не агресивні, нетоксичні і не містять їдких кислот.

За допомогою каталітичного хромування дзеркальний шар можна нанести не тільки на метал, але і на пластик. Таким чином, можна зробити хромованими будь-які елементи автомобіля, включаючи дверні ручки, молдинги, радіаторні решітки.

В той же час каталітичний метод поступається за якістю гальванічного. Будь-хром боїться реагентів, розсипається на дорогах в холодну пору року, але гальваніка в цьому сенсі забезпечує більш стійке покриття. Якщо диски хромовані катализом, то можливо облезание, помутніння і навіть зміна кольору при впливі агресивного середовища.

А чи є альтернатива хромуванню?

Для отримання металевого блиску не обов’язково покривати деталь хромом, якщо вона виконана з кольорового металу. Литі диски можна просто відполірувати до дзеркального блиску. Переваг такої поліровки безліч, але головне – виключається облезание дзеркального шару, оскільки блищить сам метал, а не його покриття.

Для полірування легкосплавних дисків використовується мінімум витратних матеріалів, тому така послуга є доступною для більшості автомобілістів. Компанії, що займаються дзеркальним поліруванням, стверджують, що використовують високоточне обладнання та унікальні за своїми властивостями речовини. Однак існують технології, що дозволяють виконати полірування навіть в гаражних умовах.

Перш за все, треба прибрати захисне покриття, нанесене на литі диски. Якщо це продукт добросовісного виробника, то видалити таку плівку механічним способом досить проблематично. Справа в тому, що твердість покривного складу (лаку для дисків) перевищує твердість самого сплаву. Тому для видалення захисного покриття краще використовувати спеціальні змивки.

Купуючи змивку для покриття дисків, слід звертати увагу на її специфікацію, а не на ступінь агресивності або токсичності. Звичайним розчинником плівку з дисків зняти не вдасться, можна навіть не пробувати. Правда, на різних китайських репліках цілком може виявитися плівка, яка змивається будь-яким розчинником.

На замітку

Спеціальні змивки для захисних покриттів можуть вступати в реакцію з алюмінієм. Тому відразу після видалення плівки необхідно ретельно промити диск нейтральними рідинами (можна простою водою).

Якщо диск подряпаний або на ньому є дрібні відколи, то перш, ніж приступати до полірування, деталь необхідно зашліфувати. Дана операція стає непотрібною, якщо диск абсолютно цілий і не має вад. Чим складніше форма внутрішнього заповнення обода диска, тим більше трудомістка шліфування йому потрібно.

Найкраще полірувати диски, що не мають безліч дрібних ребер. Наприклад, на шліфування диска з імітацією переплетення дрібних спиць піде величезна кількість часу. Якщо ж спиць кілька і вони масивні, то робота піде набагато швидше. Певні форми диска дозволяють протачивать їх на токарному верстаті.

Полірування проводиться спеціальними пастами до отримання дзеркального блиску. Дана операція здійснюється ротаційним способом. Важкодоступні місця поліруються бормашинки, а решта – звичайними поліровалкамі з відповідними за розміром і формою насадками.

Цікаве відео: процес нанесення фарби «під хром»